Zöldségeink most felszaporodó betegségei

A szeszélyes nyár eleji időjárás, a gyakori levélnedvesség, és a párás levegő hatására uborkában felszaporodóban van az uborka peronoszpóra. A leveleken kivilágosodó foltok – olajfoltok jelennek meg, ahol a fonákon lilásbarna gombatelep alakul ki. A foltok elszáradnak, az egész levél elhalhat, de az inda és a levélnyél egészséges marad. A gyorsan szaporodó betegség az uborka leggyakoribb betegsége. A levélfoltok minden évben kialakulnak a nem védett növényeken, ahol a termés növekedése a betegség következtében gátolt.

Az uborka peronoszpórával összetéveszthető betegség az uborka baktériumos (pszeudomonaszos) betegsége. A baktérium az erek által határolt szögletes először kifehéredő, majd elhaló barna foltokat hoz létre. A foltok nedves időben nyálkás felületűek lehetnek. A fertőzés hatására a termésen kissé besüppedő kerek foltok alakulnak ki.

Mindkét uborka betegség ellen a házikertekben a legjobb, ha megelőző céllal védekezünk. Legkésőbb a foltok kialakulásának elején uborka peronoszpóra és a baktériumos betegség ellen javasolt a BORDÓI POR; BORDÓILÉ NEO SC, MILTOX SPECIAL EXTRA WP, RÉZKÉN 650 SC, vagy a RÉZOXIKLORID 50 WP használata. A permetezést csapadékos nedves időben 7 naponta ismételjük.

A paradicsom töveken kertjeinkben, főként a sűrűn ültetett növényeken megjelenhet a paradicsomvész tünete. A betegség kialakulására nem csak a csapadékos időjárás, de a felülről történő esőztető öntözés is hajlamosít. Az első amivel szembesülhetünk, hogy a leveleken, száron barna foltok alakulnak ki. A termésen barna beszűrődő foltok látszanak. A betegség kialakulása ellen ebben az esetben is a legjobb megelőzően kezelni. Július első felében, ha a tünetek még nem láthatóak, akkor használjunk: BORDÓI POR, BORDÓILÉ NEO SC, MILTOX SPECIAL EXTRA 50 WP, RÉZOXIKLORID 50 WP, vagy VONDOZEB PLUS növényvédő szereket 7-10 naponta.

A paprika termésén több típusú folt alakulhat ki, amelyek közül gyakori az alternáriás foltosodás, majd magházpenész tünete. Először csak vizenyős foltokat láthatunk a termés húsán, majd egyre sötétebbé válik azok felülete. A rothadás következtében a termés húsa keserűvé válik. A betegség a leveleken is megjelenhet körkörös barna foltok formájában. A virágzás után végzett rendszeres kezeléssel nem csak az alternáriás termésrothadás, hanem más esetlegesen megjelenő paprika betegség ellen is hatásos védelmet érhetünk el. A használható készítmények azonosak a paradicsomvész ellen alkalmazható növényvédő szerekkel. Minden permetezés előtt vegyük figyelembe a szedés előtti várakozási időket!

Válaszolunk kérdésére

Válaszolunk kérdésére

Szezonális ajánlatunk - Borkén

Szezonális ajánlatunk - Borkén