Minden évjárat más és más, de az elmondható, hogy a szőlő legnagyobb kihívás jelentő és minden évben jelentkező kórokozója a szőlő lisztharmat. Ha április folyamán nagy mennyiségű eső hull és a hőmérséklet ezt követően emelkedik, akkor elkezdődik a lisztharmat áttelelő képleteinek a felrepedése. A belőlük kiszóródó spórák a leveleken tapadnak meg és elkezdődik a fertőzési folyamat, a micéliumok képződése, majd az újabb szaporító képletek leválása.
Mivel az időjárási feltételek ebben az évben korán adottak voltak az első fertőzések kialakulásához, ezért más évjáratokhoz képest korán jelentek meg az első tünetek a levélen. Fontos tudni, hogy a virágzásban és bogyónövekedés idején nagyon érzékennyé válik a szőlő a lisztharmat fertőzésekkel szemben, ezért a virágzás előtt kell elvégezni a kórokozó gyérítését, hogy később ne legyen még nehezebb megvédeni a fürtkezdeményeket. Ahol az első tünetek megjelenése előtt vannak a tőkék, ott a felszívódó hatóanyagokat részesítsük előnyben. Ahol már megjelentek az első tünetek, ott kombinálni kell a kontakt és felszívódó hatóanyagokat.
A kontakt növényvédő szer ebben az időszakban leszárítja a már kialakult gombafonalakat, így azokon nem alakul ki újabb szaporító képlet. Erre a célra az Agroterm Kft. ajánlata az OLAJOS RÉZKÉN, amely nem csak lemosó szerként, hanem ebben az időszakban vegetációs kezelésre is használható. A termék egyben tartalmazza mindazokat a hatóanyagokat, amely a lisztharmat, szőlő peronoszpóra ellen egyaránt védelmet biztosít, valamint a réz komponens erősíti a növényi szöveteket. Ökológiai termesztésben használjuk a virágzásig 7 naponta, míg hagyományos termesztésben kiegészíthetjük felszívódó lisztharmat elleni készítménnyel! A kezelések előtt végezzünk hajtásválogatást, hogy a lomb könnyen átszellőzzön és a permetlé a lomb belsejébe is eljuthasson!