Tisztelt Látogatók!
A betakarítás után a gondos gazdában felmerül a kérdés: Mit tehetünk ősszel a növényeink egészségéért?
A gyümölcsfáink közül a cseresznye, meggy, őszibarack, kajszibarack szürete befejeződött, a szilvát pedig mostanában kell leszednünk. Ha a termést betakarítottuk, a lombhullásig még sok idő telhet el. Ez alatt az idő alatt az őszi csapadékos, párás időjárásban fokozottan jelenhetnek meg a levelet fertőző gombák tünetei. A leveleken kialakuló fertőzések a gombák áttelelésében is segítenek, mert több kórokozó a leveleken marad fenn a tél folyamán.
Ilyenek például:
- cseresznye és meggy blumeriellás levélfoltosság
- őszibarack levéllikasztó betegsége
- szilva polisztigmás vörös levélfoltossága
A telelő kórokozók gyérítésére a lehullott leveleket össze kell szedni, el kell égetni, komposztálni kell, vagy be kell forgatni a talajba. A lehullott levelek kezelésével csak gyenge eredményeket érhetünk el.
Ha a lombozat erősen fertőzött és még nem hullott le, akkor a betakarítás után a fán elvégzett lombfertőtlenítés hozhat eredményt. Erre a lemosásszerű kezelés módszerét alkalmazzuk. Ilyen esetben nem kell megvárni a levelek lehullását. A legtöbb levélen telelő kórokozó ellen a réz készítmények érnek el jó hatást. Ha a levelek lehullottak, összegyűjtöttük és megsemmisítettük őket, akkor a fán, a hajtásokon további kórokozók képezhetnek telelő alakot. Erre jó példa az őszibarack tafrinás betegsége, vagy a kajszi, a cseresznye és meggy monília.
A tafrinás levélfodrosodás a hajtásokon, ágakon telel és a hideg beállta előtt elvégzett rezes lemosó kezeléssel, jó eredménnyel csökkenthetjük az áttelelő telepek számát. A moniliás hajtáselhalás gyakran előforduló virág és hajtásfertőző betegség a csonthéjas gyümölcsfáinkon. A kórokozó gomba a fertőzött hajtásokban telel át, de a sebeken kéregrepedések környékén is életben marad a tél folyamán. Ha ősszel a lemosó kezelést elvégezzük, többféle kórokozó ellen fertőtleníthetjük a fák törzsén, vagy ágain képződött sebeket, repedéseket. A tafrina és a monilia ellen réztartalmú hatóanyagot válasszunk.
A beteg növényi részeket ősszel már ne távolítsuk el, mert a növények fagytűrése ezáltal romlik és legyengülés, majd pusztulás következhet be. Ezzel ellenkezőleg, a dió metszését ősszel, legkésőbb szeptemberben kell elvégezni. Az ekkor keletkező sebeket sebkezelővel fedjük le és a hajtásokat réztartalmú lemosó szerrel fertőtleníthetjük.
Az őszi lemosásra a réz hatóanyagon kívül a kén és az olaj komponensek együttes használata javasolt.
Következő cikkünkben az almástermésű gyümölcsök és a szőlő betakarítás utáni növényvédelmi feladatairól olvashatnak.